technonet

Co wpływa na szybkość łącza Internetowego

 

Szybkie łącze internetowe jest ważny dla każdego użytkownika sieci, dzięki niemu, wszelkie pliki pobierane są w kilka sekund, filmy i strony internetowe wczytują się z dużą prędkością, a gry sieciowe działają płynnie. Istnieje kilka czynników, które potrafią ograniczyć tę prędkość i mają wpływ na jakość przeglądania sieci.

prędkość internetu

Pierwszą rzeczą jaką powinien zrobić każdy, kto obawia się o szybkość swojej sieci powinien wykonać test łącza internetowego, to on pokaże mu czy sieć jest obciążona przez jakieś zewnętrzne czynniki i czy osiągi odbiegają od tych podanych przez dostawcę Sieci. Test zazwyczaj polega na sprawdzeniu głównych parametrów sieci, prędkości pobierania oraz prędkości uploadu.

 

Po wykonaniu testu, jeżeli okaże się, że łącze internetowe jest zbyt wolne, należy znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy. Do najczęstszych problemów związanych z szybkością łącza należą: Malware, Spyware, Otworzone Aplikacje, Wirusy, Inni użytkownicy sieci, brak zasięgu sieci mobilnej.

 

Każda z wyżej wymienionych przyczyn ma ogromne znaczenie w przypadku łącza Internetowego gdyż potrafi je straszliwie spowolnić, a przekłada się to na jakość i komfort przeglądania sieci. By uniknąć spowolnienia należy, posiadać odpowiednie oprogramowanie, które zabezpieczy komputer przed niechcianym oprogramowaniem, a także takie, które zoptymalizuje szybkość łącza internetowego.

 

Programy do optymalizacji połączenia sieciowego skupiają się głównie na ograniczeniu procesów, łączących się z Internetem z naszego komputera, są to głównie usługi różnych programów, które automatycznie łączą się z Internetem jednocześnie zajmując transfer oraz obniżając prędkość łącza.

 

W przypadku sieci bezprzewodowych ogromny wpływ na szybkość oraz jakość łącza ma liczba komputerów podłączonych do Internetu, im jest ich więcej tym łącze jest wolniejsze. Wystarczy by na jednym z komputerów włączone ściąganie dużych plików z Internetu, a odczują to wszyscy użytkownicy w danej Sieci.

 

Szybkość łącza ma duże znaczenie dlatego bezwzględnie należy o nią dbać, ograniczając wszelkie czynniki wpływające negatywnie na jakość połączenia sieciowego, należy przede wszystkim, często dokonywać testów łącza internetowego oraz instalować oprogramowanie, które zoptymalizuje połączenie sieciowe w komputerze. Ważne jest również by zabezpieczać domową sieć komputerową odpowiednim hasłem by ograniczyć liczbę użytkowników, odpowiednie działania zapobiegawcze pozwolą na cieszenie się szybkim Internetem.